Aromatyczne perfumy. Jak je rozpoznać? Dla kogo jest to idealny zapach?

Kiedy spacerujesz po półkach perfumerii, zdajesz sobie sprawę z mnogości dostępnych zapachów. Można je zaklasyfikować do 7 różnych rodzin: cytrusowe, kwiatowe, paprociowe, szyprowe, drzewne, orientalne, i skórzane. Te ostatnie na ogół komponowane dla mężczyzn. Ale gdzie umieścić aromatyczne zapachy wśród tych 7 wspaniałych rodzin? Słowo “aromatyczny” oznacza w zasadzie element, który wydziela przyjemny zapach. W perfumerii mówi się, że aromatyczne zapachy należą do rodziny cytrusów i paproci.

Czym są aromatyczne perfumy?

Często mówimy o aromatycznych nutach w gastronomii lub o subtelności wina. W perfumerii termin ten jest używany do wywoływania słodkich, świeżych i orzeźwiających zapachów. Jednak zapachy aromatyczne są trudne do sklasyfikowania.
Wyróżniają je niuanse cytrusowe, cytrynowe, mentolowe, anyżowe i lekko kamforowane zapachy. Pierwszymi aromatycznymi perfumami są wody kolońskie, które pojawiły się ponad dwieście lat temu. Ten rodzaj perfum jest w zasadzie hydrolatem zmieszanym z brandy. W jego składzie znajduje się majeranek, tymianek, anyż, gałka muszkatołowa, jagody jałowca, bergamota i skórka cytryny.

Jak rozpoznać aromatyczne perfumy?

Ogólnie rzecz biorąc, zapachy aromatyczne mają dominujący zapach, który pochodzi z rośliny lub kwiatu. Jeśli rozpoznasz zapach lawendy, tymianku, anyżu gwiazdkowatego, bazylii, rozmarynu, rumianku lub mięty pieprzowej, znajdziesz aromatyczny zapach. Jednak w tej rodzinie są też świeże zapachy. Drzewo różane, eukaliptus, werbena i szałwia niuansują te urzekające zapachy.
Zwróć również uwagę, że można tu znaleźć kilka zapachów należących do rodziny paproci z nutami zapachowymi. Złożony z mchu dębowego, lawendy i geranium, ten rodzaj zapachu przywołuje na myśl świeżość skoszonej trawy. Możliwe jest również wykrycie większej ilości ambrowych nut, przynoszących ciepło i zmysłowość.

Kosmetyki – dla kogo są zapachy?

Niektóre aromatyczne zapachy mogą być zaskakujące. Ich kwiatowy zapach może czasami sprawiać, że myślisz o maceracji kwiatów. Obecność mięty, anyżu i cytryny jest również bardzo ożywcza. Te niuanse mają męską stronę, która nie wszystkim odpowiada. W rzeczywistości, istnieją pewne unisex aromatyczne zapachy.
Wiele wód toaletowych ma aromatyczne nuty środkowe i ostrzejsze nuty bazowe. Ten rodzaj zapachu jest szczególnie odpowiedni dla dojrzałych kobiet. Nuty korzenne, jak drewno kaszmiru, są idealne dla zmysłowych kobiet. Lekko wodne zapachy lepiej pasują do mężczyzn. Przy takim zapachu, ich męskość staje się subtelna.
Zapachy z rodziny paproci charakteryzują się natychmiastowym poczuciem świeżości. Są one odpowiednie dla dynamicznych kobiet, które lubią uprawiać sport. W połączeniu z piżmem, odsłaniają w tobie kota.