- Najlepsze kwasy na twarz na rozszerzone pory – wybierz idealny zabieg dla swojej skóry
- Czy można nakładać krem na krem? Zasady i praktyki warstwowej pielęgnacji skóry
- Opanuj specjalistyczny język angielski i podróżuj z wiedzą
- Eleganckie kolczyki ślubne perły – ponadczasowy wybór na Twój wyjątkowy dzień
- Jak skutecznie pozbyć się zmarszczki między brwiami: Kompleksowy przewodnik
Czy warto stosować glinki w codziennej pielęgnacji skóry?
Glinki są od wieków wykorzystywane do pielęgnacji ciała. Swoje właściwości zawdzięczają składowi, na który składa się mnóstwo minerałów i innych związków sprzyjających naszej skórze oraz wspomagających leczenie, gdy to potrzebne. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze stosowaniem glinek najważniejsze pytanie brzmi: jakie są różne rodzaje glinek i którą z nich wybrać w zależności od typu skóry?
Czym jest glinka?
Glinka to sproszkowana skała osadowa (powstała na przestrzeni setek lat). Czystość glinki zależy od głębokości wydobycia, ale im głębiej wydobywana, tym wyższą cenę trzeba za nią zapłacić. Wydobyte skały są suszone naturalnie na słońcu, a następnie mielone na bardzo drobny, aksamitny proszek. Barwa glinki jest uzależniona od jej składu (np. czerwona ma dużo żelaza), a właściwości glinek zależą też od miejsca ich wydobycia, więc nawet glinki tego samego koloru, lecz wydobyte w innym miejscu mogą mieć inny skład i właściwości. Glinki dzieli się na takie typy jak:
- Montmorylonit (posiada najsilniejszą zdolność absorbującą toksyny, sebum oraz zanieczyszczenia),
- Illit (ma słabszą zdolność oczyszczania skóry)
- Kaolin (ma on najsłabsze działanie spośród wymienionych typów).
Jakie właściwości mają glinki?
Glinki mają sporo cech i z ich stosowania wynika wiele korzyści dla naszej skóry i organizmu. Do najczęściej spotykanych zdolności glinek zalicza się:
- złuszczanie oraz wygładzanie skóry,
- działanie oczyszczające,
- poprawianie kolorytu skóry,
- działanie gojące oraz łagodzące,
- zwężanie i oczyszczanie porów,
- pochłanianie nadmiaru sebum,
- oczyszczanie z toksyn i zanieczyszczeń.
W zależności od wyboru glinki właściwości te są mocniejsze bądź słabsze. Glinki z uwagi na to, ze są naturalnego pochodzenia nie wywołują alergii.
Jak wykorzystać glinki w pielęgnacji?
Glinki są wykorzystywane głównie, jako maseczki, ale mogą być także dodatkiem do kremów, pudrów, mleczek, mydeł, dezodorantów, szamponów czy innych kosmetyków. Obecnie najczęściej wykorzystywane są glinki o zabarwieniu zielonym, czerwonym, żółtym, różowym oraz białym. Każda z nich ma inne właściwości uzależnione od stężenia mikro-i makroelementów oraz zawartości minerałów.
Glinka zielona jest wykorzystywana w pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej, trądzikowej, z zaskórnikami. Wykazuje ona działanie oczyszczające, antyseptyczne, łagodzące oraz ściągające. W jej składzie znajdziemy krzem, magnez, wapń potas, cynk, mangan, sód i selen.
Glinka czerwona sprawdzi się u osób z cerą tłustą, mieszaną, naczynkową, z trądzikiem różowatym. Glinka ta ma zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych, oczyszcza, redukuje zaczerwienienia, nawilża i wzmacnia barierę skórną.
Glinka biała jest polecana do cery dojrzałej, wrażliwej, suchej, gdyż oczyszcza, odświeża, koi i regeneruje.
Z kolei glinka żółta jest zalecana doi cery tłustej, trądzikowej. Ten rodzaj glinki oczyszcza skórę, działa przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie oraz przyśpiesza gojenie zmian trądzikowych.