- Opanuj specjalistyczny język angielski i podróżuj z wiedzą
- Eleganckie kolczyki ślubne perły – ponadczasowy wybór na Twój wyjątkowy dzień
- Jak skutecznie pozbyć się zmarszczki między brwiami: Kompleksowy przewodnik
- Torebki damskie - nieodłączny element modowej elegancji
- Sekrety Zapachów: Wybór Perfum dla Każdej Okazji i Pory Roku
Czym charakteryzuje się tencel?
Tencel, znany również jako Lyocell to stosunkowo nowa tkanina, która zdobywa coraz to większą popularność. Jest to syntetyczna alternatywa dla bawełny i jedwabiu. Jego popularność wynika głownie z ekologicznego trendu oraz chęci uniezależnienia się od kaprysów uprawy lub hodowli potrzebnych surowców. Jakie są właściwości tencelu i dlaczego warto wybierać ubrania z tej tkaniny?
Tencel produkuje się z celulozy drzewnej, z drzewa eukaliptusowego. Proces produkcji jest zbliżony do produkcji wiskozy. Włókna uzyskuje się z rozpuszczonej celulozy puply drzewnej. Różnica wynika z zastosowania ekologicznych rozwiązań w procesie mycia włókien. Do produkcji tencelu nie wykorzystuje się żadnych toksycznych substancji, zastępuje się je organicznymi. Sam proces przetwarzania masy celulozowej w włókna lyocellu trwa zaledwie dwie godziny!
Tencel właściwości i charakterystyka materiału
Tencel jest materiałem, który jest bardzo miękki i gładki w dotyku. Doskonale się drapuje. Może być mylony z bawełną. Występuje w różnych teksturach – skóra, jedwab czy zamsz. Nie przywiera do skóry i charakteryzuje się hipoalergicznością. Oznacza to, że nie uczula i może być noszony przez osoby o bardzo wrażliwej skórze. Jest nawet o 50% bardziej chłonny nuż bawełna. Dlatego też jest często wykorzystywany do produkcji odzieży sport -owej. Nie utrzymuje przykrych zapachów i może być prany rzadziej niż inne tekstylia. Jest to tkanina bardziej wytrzymała, niż bawełna. Cechuje się dużą elastycznością. W przeciwieństwie do bawełny nie mechaci się. Materiał jest wytrzymały – nie rozciąga się i nie kurczy w wodzie. Materiałów z domieszką tencelu nie powinno suszyć się w suszarce elektrycznej, czy też prasować bardzo gorącym żelazkiem.
Tencel jest bardzo uniwersalnym włóknem. Zastępuje bawełnę i jedwab w produkcji odzieży, bielizny czy ręczników. Można go wykorzystywać samodzielnie, ale w większości przypadków ubrania z tencelu występują z domieszką bawełnu lub poliestru. Włókna odcinkowe lyocellu stosowane są przy tym głównie do wyrobu jeansów, ręczników. Włókna ciągłe wykorzystuje się do produkcji sukni i koszul, które mają uchodzić za jedwabne.
Tencel jest biodegradowalny, a jego produkcja nie wiąże się z emisją toksyn. To przemawia na jego korzyść, zwłaszcza dla ludzi, którzy chcą być bardziej ekologiczni. W przyszłości najprawdopodobniej zastąpi wiskozę ze względu na proces produkcji. Branża modowa, chcąc być coraz bardziej eko, będzie zwracała się ku ekologicznym rozwiązaniom. A tencel nadaje się do tego celu znakomicie.