Korzyści z zastosowania oślego mleka w kosmetyce.

To rzadkie mleko, zbliżone do mleka matki, pije się na surowo. Może być również stosowany jako baza do produkcji mydeł lub kremów nawilżających. Według legendy Kleopatra, królowa Egiptu, kąpała się w oślim mleku, aby zachować miękką skórę. Od kilku lat mleko to powraca w kosmetykach i w sklepach ekologicznych.

Zalety.

Mleko ośle jest mniej tłuste niż mleko krowie, zawiera więcej laktozy i bardzo mało kazeiny, białka odpowiedzialnego za alergie. Bogate w witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, jest lepiej przyswajalne przez organizm niż mleko krowie.
Jego smak przypomina smak mleka roślinnego z migdałów lub orzechów laskowych. Jego smak zmienia się w zależności od pór roku i sposobu żywienia osłów: latem można wyczuć lekki zapach trawy, a zimą siana.

Konserwacja.

Mleko to nie przechowuje się długo: należy je przefiltrować, aby usunąć zanieczyszczenia i umieścić w chłodnym miejscu w ciągu dwóch godzin po wydojeniu osła. Pije się go na surowo, aby skorzystać z zawartego w nim białka, lizozymu, naturalnego środka antybakteryjnego, dobrego dla zdrowia, ale nieodpornego na wysokie temperatury. Mleko to może być przechowywane w lodówce maksymalnie przez trzy dni. Czasami jest sprzedawany w sklepach w postaci proszku.

Użycie.

Surowe mleko, zbliżone w swoim składzie do mleka ludzkiego, było w XIX wieku stosowane jako mleko zastępcze dla niemowląt. W kosmetyce można go znaleźć w postaci mydła lub kremu nawilżającego. Jest znany z łagodzenia zaczerwienienia skóry i egzemy.