Tymianek nadaje włosom połysk!

O ile zdrowotne zalety tymianku są dobrze znane, o tyle jego zastosowanie na włosy już mniej. Oto mały przepis na przywrócenie życia matowym włosom!
Tymianek jest powszechnie chwalony jako roślina aromatyczna w naszych talerzach lub jako roślina lecznicza w naszych herbatach ziołowych. Korzystają z niego nawet pszczoły: tymianek jest rzeczywiście bardzo miododajny. Ta wszechstronność sprawia, że jest to roślina niemalże uniwersalna. Istnieje jednak znacznie mniej znane zastosowanie, które odnosi się do dziedziny kosmetycznej, a dokładniej do włosów.

Zdrowie włosów.

Chociaż tymianek pochodzi z zarośli śródziemnomorskich, zazwyczaj bardzo dobrze znosi północne zimy, ponieważ jego delikatne pędy w ciągu roku zdrewnieją przed nadejściem wielkich mrozów.

Aby ususzyć tymianek w ogrodzie, należy krótko przyciąć gałązki, zrobić małe pęczki i powiesić je w suchym, przewiewnym miejscu, z dala od słońca.

Kiedy będą suche, potrzyj je między dłońmi, aby liście opadły i włóż je do papierowej torby z nazwą rośliny i datą zbioru. Oczywiście suszony tymianek można znaleźć w sklepach zielarskich.

Jeśli zauważysz, że twoje ciemnobrązowe lub czarne włosy stają się matowe, bez połysku, lub że woda z kranu, zbyt twarda, wydaje się pozostawiać szarawy film po umyciu włosów, zastosuj ten prosty, ale skuteczny przepis.

Przed umyciem włosów przygotuj skoncentrowany wywar z tymianku, wrzucając garść suchych liści tymianku do 1 litra wody. Doprowadzić do wrzenia, dać kilka obrotów bulionu, wyłączyć ogień, przykryć i pozostawić do zaparzenia na około 30 minut.
Po umyciu włosów szamponem zakończ płukanie odwarem z tymianku, a następnie wysusz je.