9 tysięcy kroków. Wartość optymalna?

Obecnie bardzo popularne stało się mierzenie pokonanych kroków każdego dnia. Pomiar taki ułatwiają nam zegarki biegowe czy zwykłe smartwatche. Zastanawiałeś się, jaka jest optymalna liczba kroków dziennie?

Moda na spacery

Wiele badań mówi o tym, że jeśli ma być dobrze, to 8-10 tysięcy kroków dziennie należy robić. Dla mnie, wartością optymalną jest kompromis, a więc średnia dzienna na poziomie 9 tysięcy kroków. Oczywiście zakładam, że nie chcesz chudnąć, nie trenujesz mocno, a Twój tryb pracy jest głównie siedzący. Wówczas te 9 tysięcy to nie będzie liczba nie do zrealizowania, ale też trochę będziesz musiał popracować, by taki wynik osiągnąć. Zapewne pójście do samochodu, przejście z niego do zakładu pracy i z powrotem, nie uczyni, że na liczniku znajdzie się te kilka tysięcy kroków.

Na pewno konieczny będzie dodatkowy spacer. Pół godziny spokojnego marszu da ci co najmniej od dwóch do trzech kilometrów, co w przełożeniu na kroki może dać około ich 4 tysiące. Zależnie od tego, jak duże je robisz. Idąc tym tropem, godzinnym spacerem praktycznie realizujesz założony cel 9 tysięcy. To naprawdę tak dużo? Na pewno nie znajdziesz na to czasu?

Chodź, kiedy tylko możesz. Dreptaj po przystanku, czekając na autobus. Do pobliskiego sklepu idź na piechotę, a nie wsiadaj od razu w samochód. Jesteś w galerii i masz do wyboru schody ruchome, windę, a może schody tradycyjne? Poszukaj tych ostatnich. Badania pokazują, że wchodzenie po schodach doskonale pobudza nasz metabolizm. Naturalnie, spalamy więcej kalorii. Im więcej takich „codziennych” aktywności, tym lepiej.

Do dzieła. 9 tysięcy kroków dziennie to naprawdę nic strasznego. Trochę wysiłku i już. No chyba, że wolisz leżeć i siedzieć. Samo się nie zrobi. Pamiętaj jednak, że już taki ruch, to zawsze dobry potencjał do tego, by zacząć ruszać się jeszcze więcej. Nawet się nie obejrzysz, jak zaczniesz sobie wyznaczać wyższe cele dzienne. Niech te 9 tysięcy kroków stanie się Twoim stylem życia, co pozytywnie przełoży się na zdrowie, formę i kondycję.