Bieganie jesienią

Czy warto biegać jesienią?

Jeśli jest chłodniej niż zwykle, możesz użyć podwójnej ochrony odzieżowej: flaneli bawełnianej z krótkimi rękawami, która pozostaje w kontakcie ze skórą i innej koszuli na długim rękawie lub alternatywnie kurtki przeciwwiatrowej. Jeśli jesteś wrażliwy na drogi oddechowe, szalik jest najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci jeszcze większą ochronę. Do tego lekka czapka i zawsze z materiału, który ochroni Cię przed chłodem, aby dopełnić jesienną stylizację, wszystko zależy też od tego, jak odczuwasz zimno.

Jeśli jesteś jednym z tych biegaczy, którzy jeszcze bardziej stawiają opór w krótkich spodenkach przez kilka tygodni i preferują lekkie spodnie sportowe , to możesz wybrać te termiczne, w których poczujesz się komfortowo. Nogi są częścią ciała najbardziej narażoną na wysiłek podczas biegu, dlatego też jako pierwsze odczuwają zmiany temperatury . Zalecana jest pośrednia ochrona składająca się z wysokich skarpet sięgających poniżej kolan, nawet lepiej, jeśli są kompresyjne (jeśli masz na myśli długo biegać).

Przygotuj się na każde nieprzewidziane sytuacje pogodowe. Jeśli np. wyjdziesz na słońce, a temperatura jest dobra, nie ma pewności, że pogoda nie zmieni się po kilku godzinach. Po zapoznaniu się z prognozą pogody możesz zabrać ze sobą lekką wiatrówkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, jeszcze lepiej, jeśli sprawdzi się w obu sytuacjach.

Pamiętaj aby pić dużo wody, nawet jeśli nie masz na to bardzo dużej ochoty i pragnienia. Chociaż mniej się pocisz podczas biegania, gdy temperatura jest niższa, podczas biegania na długich dystansach nie możesz zapomnieć o nawodnieniu. Nawet jeśli nie jesteś tak spragniony, jak podczas biegania latem, Twoje ciało nadal potrzebuje nawodnienia.

Pamiętaj o stroju, w którym bardzo łatwo Cię zobaczyć. Nie chodzi o to, żeby w nowoczesnym stroju sportowym chodzić dumnie, bo najważniejsze, poza tym, że dobrze pasuje, to to, że przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy biegasz wcześnie rano lub późno w nocy, kiedy jest mało światła. Najlepiej preferować odzież sportową i buty z taśmami fluorescencyjnymi, aby pojazdy Cię oświetlały, a ich kierowcy mogli Cię widzieć podczas biegu.

Staraj się wyostrzyć wszystkie zmysły. Nawet jeśli wolisz słuchać muzyki i biegać z nią, dobrą radą jest bieganie bez słuchawek. Zwłaszcza jeśli przechodzisz przez słabo oświetlony obszar, ponieważ pozwala to lepiej reagować, czy pojazd zbliża się z tyłu lub przed tobą, więc musisz zachować czujność.

Pamiętaj o dobrym nastawieniu i cieszeniu się na myśl o bieganiu. Jesień to obok wiosny najpiękniejsza pora na bieganie. Są temperatury, które wciąż są przyjemne, wspaniałe kolory, a przede wszystkim zapachy, które Cię zachwycą. Na przykład bieganie wśród kolorowych drzew z opadłymi liśćmi, które emanują mocnymi i wyrafinowanymi zapachami, jest po prostu doskonałym doświadczeniem. Staraj się nie martwić się tak bardzo o pogodę i starać się jak najwięcej połączyć z naturą.