Zdrowe życie

Zasady co robić, aby żyć długo i zdrowo

Rzuć papierosy, spożywaj alkohol z umiarem, uprawiaj fitness, zdrowo i prawidłowo się odżywiaj (stosuj dobrą dieta) utrzymuj prawidłową wagę, może siłownia?. Są to złote zasady, których należy przestrzegać, aby mieć zdrowe życie. Obserwując je wszystkie w rzeczywistości zarabia się średnio ponad 10 lat życia.

Nie pal papierosów

Pozbycie się nałogu palenia papierosów jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym, aby przedłużyć życie o średnio 10 lat. Papierosy powodują 6 milionów zgonów rocznie (10% w przypadku biernego palenia), wykładniczo zwiększając ryzyko zachorowania na raka u palaczy: oznacza to jeden zgon co sześć sekund. Nie wspominając o dramatycznej ścieżce chorób obezwładniających związanych z samą konsumpcją papierosów.

Nie pij alkoholu

Spożywanie alkoholu z umiarem oznacza dla kobiet nie więcej niż 5-15 gramów alkoholu dziennie, a dla mężczyzn 5-30 gramów. Mówiąc prościej: ona może wypić najwyżej jeden kieliszek wina, a on dwa. Każdego roku jego nadużywanie powoduje 3,3 miliona zgonów na całym świecie i jest przyczyną wystąpienia ponad 230 chorób, które kosztują całe społeczeństwo co najmniej 17 milionów lat życia. .

Uprawiaj sport – rozrywka

Szczególnie dla tych, którzy pracują przy biurku lub poruszają się głównie samochodem, istnieje ryzyko lenistwa i siedzącego trybu życia. Zamiast tego bardzo ważne jest, aby zawsze utrzymywać dobry poziom aktywności fizycznej, nawet o niskiej lub średniej intensywności. Krótko mówiąc, nie ma potrzeby biegania w maratonach ani kilometrów pływania: 150 minut szybkiego marszu tygodniowo to minimalny poziom aktywności fizycznej wymagany do przestrzegania nakazów i wydłużenia średniej długości życia. Umiarkowana aktywność fizyczna oznacza również zachowanie (i jak najbardziej możliwe w życiu codziennym), np. poruszanie się rowerem lub pieszo do pracy lub na zakupy, unikając w ten sposób samochodu za każdym razem, spaceruj po parku, wchodź schodami zamiast jedź windą, poświęć się prace domowe lub wysiąść na pierwszym przystanku, jeśli podróżujesz autobusem.

Jedzenie jest najlepszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zapobieganie niektórym chorobom i problemom fizycznym. Prawidłowy styl żywienia, który unika nadmiernej ilości tłuszczów i cukrów, zapewniając prawidłowe spożycie owoców i warzyw. Zmniejsz porcje. Wybieraj pokarmy w oparciu o swoje zdolności żucia i trawienia. Unikaj ciężkich posiłków i jedzenia przez cały dzień. Nie zaleca się pomijania posiłku, ponieważ istnieje ryzyko nadmiernego przeciążenia organizmu przy kolejnym posiłku. Ogranicz tłuszcze zwierzęce, preferując świeże ryby i ogranicz tłuszcze przyprawowe (masło, margaryna). Ogranicz sery, szczególnie dojrzałe (nie więcej niż 1-2 razy w tygodniu) Ogranicz słodycze. Pij często, nie czekając na pragnienie (8-10 szklanek dziennie). Sekret tkwi także w prawidłowym wskaźniku masy ciała.