Jak samodzielnie przygotować naturalny balsam do ciała i twarzy.

Wykonanie własnej maści z naturalnych produktów jest proste. Spośród składników, które wykorzystuje do produkcji balsamu, macerat z nagietka łagodzi zaczerwienienia skóry, macerat z krwawnika zalecany jest na drobne rany i nadżerki.
Masło kakaowe dostarcza witamin A, E, F i D. Dzięki działaniu filmotwórczemu nawilża i chroni skórę.
Masło shea (bogate w witaminy A i E) oraz wosk pszczeli posiadają, podobnie jak masło kakaowe, aktywne składniki regenerujące i nawilżające. Z kilkoma kroplami olejku eterycznego z lawendy, antyseptycznego i łagodzącego, balsam stosowany na koniec dnia może być używany do relaksu.

Składniki:
12 g wosku pszczelego;
12 g masła kakaowego;
12 g masła shea;
63 g oleistego maceratu z krwawnika i nagietka;
6 kropli olejku eterycznego z lawendy.

Przygotowanie balsamu.

Przed przystąpieniem do sporządzania balsamu zaleca się oczyszczenie powierzchni roboczej i przyborów kuchennych alkoholem, a także zdezynfekowanie rąk lub użycie czystych gumowych rękawiczek.
Aby podgrzać poszczególne składniki, użyj patelni o podwójnych ściankach lub dwóch patelni, z których mniejsza włożona jest do większej wypełnionej wodą.
Zacznij od dodania wosku pszczelego, który topi się wolniej w temperaturze 63°C. Kiedy stanie się płynny, dodaj kakao i masło shea. Gdy te dwa masła się rozpuszczą, wlewamy tłuste maceraty. Wyłączyć ogień i pozostawić do ostygnięcia przed dodaniem kropli olejku eterycznego. Wlać preparat do małych pojemników z hermetycznym zamknięciem.

Balsam może być przechowywany w ciemnym miejscu przez co najmniej 1 lub 2 lata. Ze względów higienicznych nie zaleca się nakładania balsamu palcami, a raczej szpatułką. Zwiększając ilość wosku pszczelego, preparat staje się gęstszy, co umożliwia wykonanie balsamu do ust.