Co powinny jeść dzieci

Suplementy dla dzieci

Kwestia witamin dla dzieci od zawsze budzi kontrowersje. Dla części rodziców jest to sprawa oczywista i podają suplementy od najmłodszych lat, inni zaś nie wyobrażają sobie podawać witamin zakupionych w aptekach bez wyraźnego wskazania przez lekarza pediatry. Sprawa nie jest więc oczywista i na pytanie czy warto podawać witaminy dzieciom nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Prawidłowe żywienie dzieci

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż witaminy powinny być przyjmowane przede wszystkich z pożywienia. Dieta bogata w składniki mineralne jest zdecydowanie lepsza niż sięganie po specyfik z apteki. Oczywiście są sytuacje, w których dziecko musi zacząć przyjmować suplementację. Powinniśmy jednak dążyć do tego, by w każdym posiłku zawarte było bogactwo witamin. W ten sposób w znacznym stopniu zniwelujemy problem niedoborów u dziecka.
Oczywiście nie każde dziecko chętnie zje wszystko co podamy mu na talerzu. Część dzieci grymasi podczas jedzenia warzyw i owoców, część je tylko kilka znanych sobie dań. Warto jednak przemycać witaminy w pożywieniu i zachęcać dzieci do ich jedzenia. Aby jeszcze lepiej wpłynąć na nasze maluchy warto przyjrzeć się naszej diecie. Jeśli mama i tata jedzą mało warzyw i owoców bardzo możliwe będzie, że dziecko również nie będzie ich zwolennikiem. Dlatego zmiany powinniśmy wprowadzać od nas samych. Żaden specyfik z apteki, nawet o najlepszym składzie nie zastąpi witamin przyjmowanych z pożywieniem.

Gdzie znajdziemy najwięcej witamin

Witaminy możemy znaleźć nie tylko w warzywach i owocach. Dobrym ich źródłem są również kasze, zboża czy pieczywo. Rośliny strączkowe, nasiona i orzechy to również bardzo dobre źródła witamin. Warto więc do diety dziecka wprowadzać różnorodność. W ten sposób będziemy mogli w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko niedoborów. Do diety dziecka warto również wprowadzić miód oraz dobrej jakości oleje roślinne. Ważnym aspektem jest również picie przez dzieci dobrej jakościowo wody. Prawidłowo zbilansowana dieta nie powinna więc być monotonna i ograniczać się do kilku znanych dziecku produktów. Najlepiej, by najmłodsi zapoznawali się z wieloma składnikami i smakami od najmłodszych lat. Najlepszy czas na zaznajomienie dziecka z wieloma smakami jest okres niemowlęctwa. Jednak tak naprawdę w każdym wieku możemy przekonać się do lepszej i bardziej jakościowej diety. Uchroni to nie tylko przed niedoborami, ale również wzmocni organizm i układ odpornościowy. Dzieci, które jedzą dużą ilość dobrego pożywienia mniej chorują i są zdecydowanie zdrowsze niż te, które nie wchłaniają wielu witamin z pożywienia.
Jeśli jednak takie niedobory się pojawią, to po konsultacji z pediatrą warto zakupić suplement, który będzie miał dobry skład. Większość witamin dla dzieci posiada w swoim składzie pełno cukrów i innych wypełniaczy. Jedzenie przez dzieci takich suplementów nie przyniesie większych rezultatów, a może przyczynić się do powstania próchnicy zębów.